Misafirlerinizin Çok Seveceği En Lezzetli Ramazan Tatlıları

Bereketin, bolluğun ayı Ramazan’a hazırlanırken herkesi bir telaş almış durumda. Muhteşem iftar sofralarının olmazsa olmazları ise Türk mutfağına özgün lezzetli tatlılardır. Peki, Ramazan’da iftar sofralarında hangi tatlıları tercih edebilirsiniz? Şimdi gelin en lezzetli ramazan tatlılarını hep birlikte inceleyelim.

Kadayıf Dolması

Kadayıfın en lezzetli hali olan kadayıf dolmasını ramazan sofralarının baş tacı haline getirebilirsiniz. Erzurum’un en meşhur tatlılarından biri olan kadayıf dolması pratik yapımı ile de gönüllere taht kuruyor.

Taptaze kadayıflardan hazırladığınız muhteşem kadayıf dolmasını bir de kaymakla taçlandırarak uzun süren orucun ardından midenizi şenlendirebilirsiniz.

Güllaç

Ramazan ayının olmazsa olmazlarından bir tanesi olan güllaç şimdiden pek çok mutfakta yer almaya başladı bile. Siz de güllaçsız bir Ramazan düşünemiyorsanız bu muhteşem tatlıyı farklı lezzetler ile birleştirerek misafirlerinize ve ailenize enfes bir tatlı sunabilirsiniz.

Tavukgöğsü

Hem hafif hem de çok pratik bir tatlı olan tavuk göğsü ile iftar sofralarını tatlandırabilirsiniz. Sütlü tatlı severlerin en çok hazırladığı tatlılardan biri olan tavuk göğsü uzun süren açlığın ardından hafif yapısı ile tatlı ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılıyor.

Sütlaç

Sütlü tatlılardan devam edecek olursak en güzel iftar tatlılarından bir tanesinin de sütlaç olduğunu söyleyebiliriz. Adeta eski ramazanların günümüzde ki yansıması olan sütlaç, çocukluğumuzun tatlılarından bir tanesidir. Tarçın ile sütün muhteşem uyumunu hissettiğimiz bu muhteşem tatlı ile iftarı hafif bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

Keşkül

Osmanlı mutfağının en lezzetli tatlılarından bir tanesi olan keşkül, günümüzde de hem evlerde hem de restoranlarda yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Muhteşem bir iftar sofrasına yakışacak lezzette olan keşkülü hazırlayarak misafirlerinize ve ailenize en iyi şekilde sunabilirsiniz.

Şekerpare

Üzeri nar gibi kızarmış nefis bir şekerpareye kim hayır diyebilir ki? Türk tatlılarından en lezzetlilerinden biri olan şekerpareye çatalla dokunduğunuz anda dağılan ve ağızda muhteşem bir tat bırakan şekerpareye kim hayır diyebilir ki?

Siz de misafirlerinize ya da ailenize en lezzetli şekerpare tarifini hazırlayın ve ramazan ayını en lezzetli yemekler ile tamamlayın.

Trileçe

Ramazana en çok yakışan hafif tatlılar arasında yer alan trileçe sütlü bir tatlıdır. Sütlü bir şerbet ile hazırlanan trileçe hafif ve sünger gibi bir dokuya sahiptir. Üzerine dilediğiniz malzemelerden elde edeceğiniz sosları dökebilir ve kendi spesiyal trileçenizi hazırlayabilirsiniz.

Baklava

Ramazan ayının ve özellikle de bayramların olmazsa olmazı baklava! Ev yapımı, incecik muhteşem bir lezzete ramazan sofralarında yer ayırabilirsiniz. Tepsi tepsi hazırlanan ve kıyır kıyır yapısı ile gönüller de taht kuran baklava iftardan sonra biraz ağır gelse de muhteşem bir lezzete sahiptir.

Revani

Şerbetli tatlılar arasında en hafiflerinden biri olan revani hem pratik hem de çok lezzetli bir tatlıdır. Kaymak ya da dondurma ile servis edilebilen bu muhteşem lezzeti iftar menülerinize ekleyebilirsiniz.

Hira Tatlısı

Hem lezzetli hem de hafif bir tatlı arıyorsanız hira tatlısı tam size göre. İftar menülerinizin baş tacı olacak bu lezzeti sadece 10 dakikanızı ayırarak hazırlayabilirsiniz.

Siz de yukarıda ki tatlı tariflerinden sizin için en güzel olanı tercih ederek Ramazan ayında ailenize sunabilir ve muhteşem bir menü hazırlayabilirsiniz.